Ekologia





Ekologia najczęściej kojarzy się z ochroną środowiska i przywołuje na myśl takie hasła jak walka ze smogiem, zielona polityka miejska czy energia odnawialna. W ostatnich latach ekologia stała się wyzwaniem nie tylko dla polityki czy gospodarki, ale przede wszystkim dla codziennego życia. Skala i wpływ katastrofy klimatycznej mogą zostać ograniczone poprzez zmniejszenie naszej zależności od zasobów nieodnawialnych i zapewnienie zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych. Co więcej ekologicznie zrównoważona przyszłość opiera się na stabilnych i trwałych systemach społecznych, politycznych i gospodarczych, związanych ze sprawiedliwością i wspieraniem praw człowieka.

W kontekście ochrony środowiska bardzo ważny jest zrównoważony rozwój. Jest to sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie obecnego pokolenia nie zmniejszy szans na realizację potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem.
Co ma ekologia do polityki społecznej?

Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju:

  • zwiększa świadomość tego, że polityka ochrony środowiska ma charakter społeczny i ma bezpośrednie znaczenie dla polityki społecznej, 
  • stanowi podstawę do reorganizacji administracji odpowiedzialnych za politykę społeczną i środowiskową,
  • zapewnia interdyscyplinarne podejście i dąży do wywierania wpływu na dyskurs dotyczący zrównoważonego rozwoju.



Polityka społeczna jest interdyscyplinarną nauką o kwestiach i problemach społecznych. Realizacja aktywnej polityki społecznej umożliwia rozwój gospodarki i ograniczanie negatywnych zjawisk, takich jak nierówności społeczne, a warto zaznaczyć, że dbałość o środowisko jest fundamentem rozwoju lokalnej i globalnej gospodarki oraz społeczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz