Polityka rodzinna




Większość z nas pragnie kiedyś założyć swoją rodzinę. Każdy z jakiejś się wywodzi. Jest to podstawowa komórka społeczna, której wsparcie zarówno emocjonalne jak i finansowe zapewnia nam lepsze życie. 

Wspieraniem rodzin zajmuje się polityka rodzinna, czyli „całokształt norm prawnych, działań i środków uruchamianych przez państwo w celu stworzenia odpowiednich warunków życia dla rodziny: jej powstawania, prawidłowego funkcjonowania i spełniania przez nią wszystkich ważnych ról społecznych” [Kamerman 2004]. Jest to jeden z wielu obszarów, którymi zajmuje się polityka społeczna.

Polityka rodzinna ma wspomagać obywateli poprzez oferowanie im różnych świadczeń. Mogą mieć one przeróżne formy:


  • Świadczenia pieniężne w postaci różnych zasiłków i zapomóg mogą być kierowane do poszczególnych rodzin obligatoryjnie, albo uznaniowo (przez system pomocy społecznej). Najpopularniejszym przykładem jest świadczenie wychowawcze popularnie zwane 500+.
  • Świadczenia w naturze obejmują dobra rzeczowe, które są przekazywane rodzinom (odzież, opał, paczki żywnościowe itp.).
  • Świadczenia w formie usług udzielane są przez różne instytucje. Mają one na celu wspieranie rodziny w wypełnianiu jej podstawowych funkcji. Usługi te realizowane są przy pomocy infrastruktury społecznej (np. żłobki, przedszkola, świetlice szkolne).
  • Świadczenia podatkowe obejmują różnego rodzaju ulgi i zwolnienia podatkowe związane z posiadaniem dzieci.

Polityka rodzinna zajmuje się kwestią urlopów rodzicielskich, wychowawczych oraz innych związanych z pełnieniem pieczy nad członkami rodziny. Ma ona swoją rolę również w przeciwdziałaniu rozpadowi rodzin oraz ochroną dzieci przed różnego rodzaju przemocą.

W szereg jej działań wchodzi także promowanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym, a także ułatwianie dostępu do usług zdrowotnych i edukacyjnych.


Wyzwania jakie stoją przed polityka rodzinną to m.in. starzenie się ludności, ujemny przyrost naturalny, zmiany w strukturze rodziny, a także wysoka aktywność zawodowa kobiet, a polityka społeczna musi starać się owym problemom sprostać.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz