Równość






Jaka pierwsza myśl przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz słowo równość? Myślisz o równości płci, jednakowych wynagrodzeniach dla kobiet i mężczyzn? O, niestety cały czas obecnej w społeczeństwie dyskryminacji kobiet w sferze zawodowej i społecznej? Może o dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, starszych, o odmiennej orientacji seksualnej? Równouprawnienie i równość to znaczniej więcej niż to, co mogłoby się nam wydawać- można porównać je do góry lodowej pływającej na oceanie, gdyż na co dzień dostrzegamy tylko jej czubek.

W prawie każdej definicji polityki społecznej znajdziesz słowo „równość”. Jest ona jedną z wartości tradycyjnie zrośniętych z tym pojęciem. Nie wierzysz?

  •  „Polityka społeczna powstała jako metoda i teoria przezwyciężania niedostatku, jako szukanie sprawiedliwości w społeczeństwie…” - Jan Szczepański.
  • „ [...] polityka społeczna to działalność państwa, samorządu i organizacji pozarządowych, której celem jest wyrównywanie drastycznych różnic socjalnych między obywatelami, dawanie im równych szans…” - Julian Auleytner.
  • „Polityka społeczna w najbardziej ogólnym sensie jest procesem redystrybucji dóbr i usług wedle pewnych normatywnych założeń (zwanych często ‘sprawiedliwością społeczną’)” - Edmund Wnuk-Lipiński.
  • „Polityka społeczna rozumiana jako proces redystrybucji jest więc podejmowana w celu ‘korekcji’ tych procesów gospodarczych i społecznych, które naruszają zespół wartości definiowanych jako sprawiedliwość społeczna” - Edmund Wnuk – Lipiński.

Jednym z kryteriów oceny państwa opiekuńczego (którego cechy nasz kraj posiada, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Strukturalnych) jest wspieranie równości społecznej i integracji społecznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Pewnie zapytasz się, czym jest sprawiedliwość społeczna? Można zmierzyć ją za pomocą miar równości:

  •       Równość traktowania: jeżeli dana osoba w stosunku do innej podobnej osoby jest traktowana lepiej albo gorzej może być to przypadek nierówności miar, inaczej dyskryminacji. Dyskryminowani możemy być np. ze względu na nasz światopogląd, status materialny, stan cywilny, wykształcenie, sytuację rodzinną, wygląd zewnętrzny, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, choroby, inwalidztwo, wiek czy orientację seksualną. Polityka społeczna dąży do identycznego traktowania tych samych przypadków.
  •   Równość szans: jeżeli dana osoba ma zapewnione dobre warunki dla rozwoju w dzieciństwie, a inna osoba ich nie ma albo wychowuje się w takich, które szkodzą jej rozwojowi, jest to nierówność szans. Polityka społeczna dąży do zapewnienia wszystkim równych szans na osiągnięcie ważnych dla niech rzeczy w życiu. Przykładem mogą być uczelnie publiczne. Każdy może uzyskać dostęp do edukacji, bez względu na pochodzenie, status materialny. Jest dostępna dla każdego, kto chce się dalej kształcić i zdobywać wiedzę.
  •   Równość sytuacji (wyników, rezultatów): jeżeli dana korzyść (np. pieniądze, majątek), koszt (np. podatki, opłaty) podzielone są nierówno, to mamy do czynienia z nierównością sytuacji. W tym przypadku celem jest zapewnienie wszystkim takiego samego minimum edukacyjno- -dochodowego, np. poprzez świadczenia socjalne, pomoc materialno-rzeczową.


Jednym z wielu zadań polityki społecznej jest przeciwdziałanie wszelkim nierównościom w społeczeństwie i dążenie do ich zniwelowania oraz zapewnienia każdemu wyżej opisanych równości. Niestety w tej kwestii nadal jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Może to właśnie Ty będziesz tą osobą, która dokona czegoś wielkiego. Każdy z nas jest inny i pochodzi z różnych środowisk, ale wszyscy powinniśmy mieć zapewnione takie same prawa, możliwości i szanse.

Powyższy tekst zawiera fragmenty wykładu ”Teoria polityki społecznej. Sprawiedliwość a polityka społeczna” autorstwa dr hab. Ryszarda Szarfenbergahttp://rszarf.ips.uw.edu.pl/tps/dzienne/13n.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz